Aktif Hoparlör | Hoparlörler | Akustahifi | Kaliteli Müziğin Adresi

Aktif Hoparlör

kategorisi içeriğindeki ürünler listeleniyor

Filtreleme

Aktif Hoparlör

kategorisi içeriğindeki ürünler listeleniyor

Sırala

Görünüm

Katalog görünümü

Liste görünümü

Aktif Hoparlör

Hoparlörler aktif ve pasif hoparlör olmak üzere ikiye ayrılar. Aktif hoparlör bünyesinde bulundurduğu güç kaynağı sayesinde, tüm pasif kabinlere sinyal gönderebilir. Üstelik diğer kabinlerdeki frekanslar farklı olsa ses aktarımını başarı ile yapar. Aktif hoparlör sistemine dahil edilen her bir cihaz, iletim sağlayarak senkronize çalışmalara katkı sağlar.

Aktif Hoparlör Özellikleri

Aktif hoparlörler elektrik bağlantısı sayesinde, ses sinyallerinin rahat ve fonksiyonel olarak sisteme dağıtımını sağlarlar. Aktif hoparlörler yüksek kalitede imal edilirler. Bu nedenle pasif hoparlörlerden daha pahalıdır. Aktif hoparlörler, pasif hoparlörlere göre daha güçlü ve nitelikle ses üretirler. Bunu gerçekleştirirken sistemleri dahilinde bulunan teknolojik bileşenlerden faydalanır.

Ses performansının artırılması için harici cihazlara gereksinim duymaz. Aktif hoparlörler Set-up kolaylığı ile sistem özellikleri kolayca kontrol edilebilir. Kurulumu kolaydır. Amplifikatör ve hoparlör sistemi uyumlu olarak dizayn edilmiştir. Bu özelliği taşımasını da kolaylaştırır. Tasarımında kendine özgü kabin kullanıldığı için fazla yer kaplamaz. Aktif hoparlörlerde amfi sistem dahilinde ve tümleşiktir.

Üretiminde cihazın kapasitesine göre hoparlör dahil edildiği için, aşırı güç sebebi ile hoparlörler yanmaz. XLR kablo aracılığı ile birden fazla hoparlör sisteme dahil edilebilir. Aktif hoparlörler Bose Companion 20 bilgisayar hoparlör sistemi gibi minyatür olabileceği gibi, Devialet Phantom I 108 db marka ve model daha gelişmiş sistemlerde bulunmaktadır.

Aktif Hoparlör Kullanım Alanları

Ses kayıt stüdyolarında sıklıkla aktif hoparlörler kullanılır. Ev tipi stüdyolarında, küçük stüdyolarda, aktif hoparlörler kullanılır. Aktif hoparlörler bünyesinde barındırdığı amplifikatör sayesinde harici bir güç kaynağı gereksinimi bulunmaz.

Pasif hoparlörlere göre fazla yer kaplamadığı için, alan gereksinimine fazla ihtiyaç duymaz. Aktif hoparlörlerinde birçok çeşidi bulunmaktadır. Aktif hoparlörler Bose Companion 20 bilgisayar hoparlör sistemi gibi minyatür olabileceği gibi, Devialet Phantom I 108 db marka ve model daha gelişmiş sistemlerde bulunmaktadır.

Aktif Hoparlör Tavsiyeleri

Hoparlör sistemlerini ihtiyaç duyan kullanıcılar öncelikle gereksinimlerini belirlemelidir. Ev ve küçük stüdyo tipi çalışma alanlarına sahip kullanıcılar, Aktif hoparlör sistemlerini kullanmalıdır. Aktif hoparlör seçiminde dizaynı, kabin özellikleri, hoparlör çıkış gücü tercihlerde önemli etkendir. Performanslı aktif hoparlör alacak kullanıcılar, Tiz, Orta, Bas sürücülerinin tek kabinde toplandığı modelleri tercih etmelidir.

Kullanımı amacı da aktif hoparlör tercihinde önemli bir etkendir. Fazla yer kaplamasını istemeyen kullanıcılar Soundbar tipi aktif hoparlörü tercih edebilir. Hoparlör sisteminde kablo karmaşası oluşmasını istemeyen kullanıcılar, Bluetooth teknolojisini kullanan aktif hoparlörleri tercih etmelidir. Bose, Elipson, Kanto, Bose, Q Aoustics , Yamaha, Thoner ve Vander, aktif hoparlörlerde en fazla tercih edilen markalardır.

Aktif Hoparlör Fiyatları

Aktif hoparlörler, pasif hoparlörlere göre daha ucuz ürünlerdir. Bunun yanında Aktif hoparlörler ürün yelpazesi geniş ürünler arasında yerini alır. Ürün fiyatını üretici firma, tedarikçi firmalar kendi fiyat politikalarına göre belirlerler. Aktif hoparlörlerin fiyatları çıkış gücüne, barındırdığı özelliklere ve markalarına göre belirlenir.