Akustahifi | Kaliteli Müziğin Adresi

6.08.2022

Ampli Nedir?Ampli Ne İşe Yarar?

Ampli, stereo bir alıcıya bağlı bir hoparlör güç ünitesidir. Ampliler, distorsiyonu azaltır, stereo ses çalmasını daha yüksek ve daha düşük ses seviyelerinde daha temiz ve net sesler çıkarır.

Kısaca bir Ampli, bir sesi istenilen ses düzeylerinde hiç bozulmaksızın aktarma işlevi görür.

Ampli Fiyatları Nelerdir?

Ampliler kalitesine ve sesi hızlı, yüksek ve değişkenlik olmaksızın iletme güçlerine göre çeşitli aralıkta fiyatlanmışlardır. Bununla beraber Ampli alımında en çok dikkat etmeniz gereken husus doğru ve kendinize en uygun Ampliyi seçmek olacaktır.

Amplinin kalitesi ve gücü tek başına ondan yüksek performans alabilmeniz için yeterli değildir. Bununla birlikte Ampliyi kullandığınız sistemin diğer parçaları ile de uyumlu olması gerekmektedir.

Özellikle Ampli ve hoparlör arasında uyum olması en iyi performansı sağlamanız için idealdir.

Günümüzde kullanılan yaygın Ampli çeşitleri Marantz, Yamaha, Cambridge Audio, NAD, Naim ve Vincent gibi markalardır. Bununla birlikte çok çeşitli Ampliler bulunmakla beraber daha önce de belirttiğimiz gibi aslında doğru seçim bir Ampliden en iyi performansı almanızda en önemli faktördür. Kullandığınız ses sistemi özellikle önem arz etmektedir.

Ampliler sizin isteklerinize göre fiyat olarak değişmektedir. Yine önemle belirtmek gerekir ki Ampli tercihinde fiyat ve güç yükseldikçe daha iyi ve daha yüksek bir performans sağlanabileceği anlayışına kapılmamak gerekmektedir.  

Ampli Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Bir Amplinin ne kadar gücü yüksekse performansı o kadar iyidir gibi bir anlayışa da kapılmamak gerekmektedir. Mümkün mertebe kullandığımız hoparlör ve diğer bileşenler ile uyumlu bir Ampli tercih etmek yararlı olacaktır. Bir Amplinin en iyi şekilde çalışabilmesi için gerekli olan hususlar diğer elektronik aletler ile arasında ki uyumdur. Bununla beraber özellikle Ampli ve hoparlör uyumu oldukça önemlidir.