Akustahifi | Kaliteli Müziğin Adresi

30.07.2022

Hoparlör Yerleşimi Nasıl Olmalı?Ev ya da iş yerleri için ses sistemlerinin en önemli ekipmanlarından birisi hoparlörlerdir. Ses sistemi kurulumunda amaç en iyi sesi elde edebilmektir. Bunun için hoparlörlerin doğru yerleşimi önemlidir. Ses sisteminin kurulum yapılacağı yere göre hoparlör kanalı yerleştirme işlemleri yapılır. Kanallar doğru yerleştirildiğinde istenilen seslendirme sistemi kurulumu daha kolay olacaktır. En iyi performansı elde edebilmek için hoparlörlerin yeri ve yönü önemlidir. Odanın genişliği, yapısı ve dekorasyonu gibi etkenler ses sistemi kurulumunda farklı çalışmaların yapılmasını sağlar. Sistem kurulumunda nelere dikkat edileceğini bildiğinizde ekipmanların yerleştirilmesini daha doğru yaparsınız. İyi bir ses elde edebilmek için hoparlörlerin duvara çok yakın olmaması gerekiyor.

Hoparlör Ne Yöne Bakmalı?

Oda içerisine yerleştirilecek olan hoparlörlerin baktığı yön yüksek frekans için önemli ve belirleyicidir. Ses sistemleri kurulumlarında hoparlörün yöne dinleyicinin bulunduğu yöne bakması öneriliyor. Sesin daha iyi duyulabilmesi için dinleyicinin bulunduğu konuma 10° ile 20° açılarda yerleştirilebilir. Kule Tipi Hoparlör yerleşimlerinde aralarındaki mesafenin 2.5 m olmasına dikkat edilmelidir. Hoparlörlerin birbirine çok yakın olması seslerin birbirine karışmasına ve istenilen ses performansının düşmesine neden olabilecektir. Akusta hifi olarak ürünlerin yerleştirilmesinde dinleyiciye destek oluyoruz ve sesin duvardan yansıma yaparak geniş alanlara eşit dağılmasını sağlıyoruz. Hoparlörlerin birbirinden çok uzak olması geniş alanlarda orta bölümde ses boşluğunun oluşmasına neden olacaktır. Oda genişliği ve odanın şekli hem kullanılacak sistemin hem de yerleştirme planının nasıl olacağını belirleyecektir.
Hoparlörlerin yerleştirilmesinde ilk önce dinleme konumuna göre eşkenar üçgen alan oluşturulur ve üçgenin köşelerine yerleştirme yapılarak denenir. Diğer bir husus hoparlörlerin yüksekliğidir. Yükseklik ayarı, dinleyicinin kulak mesafesinde olması ses kalitesi açısından önemlidir. Oda içerisinde hoparlörler ile dinleyici kulağı arasında herhangi bir nesne olmamalıdır.

Düzenlemeler Ve Yerleşim Önerileri

Oda içerisinde kaliteli bir ses sistemleri kurulumu düzenlemeleri için ses yutan bazı objelerin kullanılması gerekebiliyor. Hoparlör yerleşim önerilerinde çoğu zaman dekorasyon yapısına göre seçenekler sunulur. Önceden yapılan çeşitli çalışmalar düzenleme konusunda tecrübe sahibi olmayı ve en iyi düzenlemelerin yapılmasını sağlar. Kule Tipi Hoparlör yerleşim düzenlerinde öneriler aralarındaki mesafe ve yükseklik konumu ile ilgilidir. Yükseklik dinleyicilerin oturma pozisyonunda kafa hizasında olmalıdır. Aralarındaki mesafeler ise oda genişliğine göre ayarlanmalı ve yaklaşık 2,5 m olmalı, fazla olmamasına dikkat edilmelidir. Oda içerisinde bulunan diğer objeler ve eşyalar sesin yayılımını etkileyecektir. Oda dekorasyonunu da ona göre yapmak gerekir.