Akustahifi | Kaliteli Müziğin Adresi

26.08.2022

Subwoofer Nedir? Ne işe yarar?İnternette sıkça aranan Subwoofer Nedir sorusunun cevabı ses sistemi elemanı ve hoparlördür olarak verilir. Bu hoparlörler sağ ve sol kanallara sahip olarak geliştirilmiştir. Müzik sesleri düşük veya yüksek frekanslı olurlar. Bir müzik sesinin düşük frekanslı ya da bass olması o sesin insan kulağı tarafından duyulmasını zorlaştırır. Düşük frekanslı seslerin güçlü hale getirilmesi ve netlik kazanarak insan kulağına ulaşması ise bu ses sistemi elemanı tarafından sağlanır.

Subwoofer Ne Amaçla Kullanılır?

Subwoofer düşük frekansa sahip olan seslerin üretilmesi, güçlendirilmesi ve net hale getirilmesi amacıyla kullanılan ürünlerdir. Pasif ve aktif olmak üzere iki çeşitten oluşurlar. Aktif olan türleri içerisinde amplifikatör isimli cihazı bulundurduğundan diğer hoparlörün ses kaynağına ihtiyaç duymazlar. Ancak pasif türlerde amplifikatör bulunmaz ve bu türün kullanılması istendiğinde diğer sistemlerin ses kaynağına ihtiyaç duyulur. Düşük frekanslı olan seslerin güçlendirilmesi amacıyla kullanılacağından diğer ses sistemleriyle birlikte kullanılması veya uyum sağlaması zor olabilir.
Düşük frekansa sahip seslerin insanlar tarafından seslerin duyulur hale getirilmesi için kullanılması gerektiğinden daha çok aktif olan subwooferler tercih edilir. Kullanılmakta olan cihazlardan çıkan seslerin kaliteli ve net hale gelmesini sağlamak için sistemin ses çıkışına yerleştirilmesi yeterli olur.

Bu ürünler ve alanlarda subwooferlerin kullanılmasıyla düşük frekanstaki farklı seslerin net hale getirilmesi ve kulağa ulaşmasını sağlamak mümkün olur. Ancak sesin netleşmesi, güçlendirilmesi veya çoğaltılması için doğru yerleştirilmesi gerekir.

Subwoofer Nerde Olmalı?

Düşük frekanslı seslerin güçlendirilmesi için kullanılan subwooferlerin yaygın kullanıldığı yerlerin başında sinemalar gelir. Sinema salonlarının büyük olması ve yayınlanan filmin her alanda eşit şekilde duyulması ihtiyacını ortaya çıkarır. Bu nedenle sinema salonlarının farklı bölümlerine bu sistemler yerleştirilir ve sesin her yerden aynı netlikte duyulması sağlanır. Ev sinema sistemi kullanacak kişiler tarafından da aynı yöntem kullanılır. Bir subwooferin kullanılmasıyla ev sinemasında izlenen filmin net şekilde duyulmasını sağlamak mümkün olur.

Subwoofer Nasıl Yerleştirilmeli?

Subwoofer Hoparlör doğru yere koyulduğunda istenilen net sesin alınması mümkün olur. Bu nedenle yerleştirme konusunda maksimum özenin gösterilmesi gerekir. Bu sistemlerin koyulması için en ideal konum zemindir. Ancak bu hoparlör odanın zeminine koyulduğunda duvar diplerinden ve köşelerden uzakta olmasına dikkat edilmelidir. Orta zemine koyulduğunda ve duvardan uzak olması sağlandığında sesin tüm duvarlardan yansıması mümkün olur.
Hoparlörün duvar dibine veya köşeye koyulması durumlarında duvara yakın olduğundan sıçrama etkisine neden olması ve güçlendirilen sesin istenilen kalitede duyulmasına neden olur. Ayrıca duvar diplerinde olması oda içerisinde kullanılan hoparlörlerden elde edilen sesin diğer odalar veya komşular tarafından da duyulmasına neden olur. Ancak kulağın sesin geldiği yeri net olarak algılaması mümkün olmadığından subwooferin yerleştirilme yerinin farklılık gösterilmesi mümkündür. Ayrıca yerleştirme yapılırken sistemin kurulacağı odanın veya alanın da dikkate alınması gerekir. Subwooferin yanlış yerleştirilmesi seslerin rahatsız edici şekilde duyulmasına neden olur.
Kullanılan subwoofer fiyatları ise sistem türüne ve markasına bağlı olarak değişir. Aktif ve pasif türdeki subwooferler fiyat karşılaştırması sonunda satın alınabilir. Ayrıca sistemin kullanılacağı alan göz önüne alınarak bir veya daha fazla sistemin alınarak düşük frekanslı seslerin çoğaltılmasını sağlamak mümkün olur.