Akustahifi | Kaliteli Müziğin Adresi

30.07.2022

Power Ampli Nasıl Seçilir?Power Ampliler elektriksel performanslarına göre ayrılır. Yani power ampli seçimi yaparken müziksel uyum dışında sistemle olan uyumuna da dikkat edilmelidir. Power ampli tüm sisteme ayrılan bütçenin yaklaşık %20 - %25’ ini oluşturur. Power ampli seçimi yaparken ilk başta, bütçenize göre stereo ya da çift mono power amplilerden hangisinin alınacağına karar verilmelidir.

Monoblok denilen mono power amplilerin fiyatları yaklaşık olarak 2500 dolardan başlar. Bu fiyat aralığında stereo power amplileri tercih edilir. Monobloklar genellikle stereo birimlerine kıyasla daha iyi performans gösterirler. Bunun nedeni; kanallar arasındaki her türlü etkileşime engel olan, birbirinden ayrı şasilere sahip olmalarıdır. Yani monobloklar, stereo birimlerine göre daha iyi bir ses performansına sahiptir.Aynı zamanda monobloklar birbirinden tamamen ayrı güç transformatörlerine ve güç kaynaklarına sahipler. Sağ ve sol kanal ampli devreleri elektrik akımını bölüşmek zorunda kalmazlar. Bu özellikler monobloklara daha fazla akım sağlama imkanı tanır. Son olarak monoblok Power Ampli üreticileri sıklıkla amiral özelliği gösteren monoblokları üretirler. Eğer yeterli verim ve tam performans aranıyorsa, monobloklar tercih edilmelidir. Kısacası power ampli seçiminde bütçeye, istenilen özellikte ürün seçmeye ve ürünlerin kalitesine dikkat edilmelidir.

Entegre Ampliler Nasıl Seçilir?

Bir diğer ampli türü olan entegre power amplilerde ise power ampli ve pre ampli aynı şasi içinde yer alır. Entegre power amplilerin fiyatları, Power ve Pre amplilerin fiyatlarına göre daha uygundur. Son teknoloji entegre amplilerin fiyat aralığı 300 dolardan başlayıp 15.000 dolara kadar yükselir. Gelişen teknoloji ile birlikte üreticiler, kendi özel yapılarına sahip ve standart bağlantıları olmayan entegre ampliler üretmişlerdir. Entegre amplilerin avantajları;
●Daha az yer kaplarlar.
●Daha kolay kuruluma olanak veren bağlantılara sahipler.
●Sistemdeki kablo sayısını azaltırlar.
●Ayrık sistemlerin verdiği performansı sağlayabilirler.


Entegre ampliler bütçeye ve istenilen özellikte olmalarına dikkat edilerek seçilir. Aynı zamanda bu amplilerin sisteme olan uyumu da oldukça önemlidir.

Ne Kadar Bir Güce İhtiyacınız Var?

Power ampli seçerken sorulması gereken ilk soru ne kadarlık bir güce gereksinim duyduğunuzdur. Güç çıkışı, hoparlörlerin empedansına göre değişir. En küçük entegre amplilerde her kanal için 20W’dan başlayıp 1000W’ya kadar çıkabilir. Son üretilen amplilerde ise çoğunlukla 80W ile 250W arasında bir güç çıkışı bulunur. Ampli seçimi; hoparlörlere, dinleme zevkine, odaya ve bütçeye göre yapılmalıdır. Seçilen amplinin güç değeri istenilenden düşük ise istenilen verime ulaşılamaz.
Ortaya çıkan ses yorucu, kısıtlı ve dinamiklerden yoksun olur. Aynı zamanda gerekenden fazla güç çıkışına sahip bir ampli alırsanız, bütçenizin gerektiğinden fazlasını ona harcayacağınızdan diğer bileşenlere yeteri kadar bütçe ayıramazsınız. Tam olarak gereken ve doğru ampliyi seçmek oldukça önemlidir.
İzmir’de kurulmuş olan Akusta hi-fi uzun zamanlık tecrübeleriyle ampli satışları gerçekleştirir.

2022 Ampli Fiyatları Ne Kadardır?

Ampli fiyatları ürünlerin çıkış güçlerine göre büyük değişiklikler gösterir.
Vincent SP-20 Hibrid Power Ampli fiyatları yaklaşık olarak 55.000 TL’dir.
Marantz Model 40n Streaming Ampli fiyatları yaklaşık olarak 65.000 TL’dir.
Naim Uniti Nova Network Ampli fiyatları ise yaklaşık olarak 147.000 TL’dir.
Devialet Expert 250 Pro Netword Ampli fiyatları ise yaklaşık olarak 330.000 TL'dir.
Cambridge Audio Evo 150 Network Ampli fiyatları ise yaklaşık olarak 77.000 TL'dir.

Fiyatlar aynı zamanda markaya, ürünün görüntüsüne ve özelliklerine göre de değişkenlik gösterir. Power ampli seçimi yaparken sisteme uygun ampli seçmek oldukça önemlidir. Bunun yanında dikkat edilmesi gereken başka faktörler de mevcuttur.